Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Omaž teoretičaru sukoba civilizacija

Komentari (14) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 14 januar 2009 20:39
novi identitet
"Primenjujući Hantingtonove preporuke, vratili bismo se izvornom srpskom identitetu... U pitanju su sledeće vrednosti: 1) Kruna, 2) pravoslavlje, 3) parlamentarizam, 4) ćirilično pismo, 5) beogradski stil u književnosti i umetnosti."

zanimljiv i lepo napisan prikaz. medjutim, tesko da moze da se povuce analogija izmedju SAD i srbije, zato sto se u SAD radi, ako se prihvati ova analiza, o postepenom urusavanju vrednosti, koje su i dalje prisutne ali ne u tako robustnoj meri, dok se u srbiji radi o, u nekim slucajevima, potpunom nestanku vrednosti koje preporucujete (npr. kruna). dakle, njegove preporuke se svode na, u osnovi, ozivljavanje i dalje postojeceg, necega sto mozda umire ali nikad nije bilo ukinuto ili na stubu srama. s druge strane, monarhija u srbiji vise ne bi bila kontinuitet nego novi radikalan eksperiment. a cirilica jeste deo kolektivnog identiteta ali s druge strane tesko da moze da generise konkretan obrazac ponasanja za razliku od npr. vrednosti kao sto su stedljivost, solidarnost ili odanost radu.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 14 januar 2009 21:13
Petar
Profesionalno se bavim proucavanjem knjizevnosti i umetnosti, mislim da odlicno poznajem i istoriju srpske i istoriju svetske knjizevnosti i evo prvi put u zivotu cujem za "beogradksi stil u knjizevnosti"!?! Znam da je srpska knjizevnost imala u XIX veku i realizam i romantizam, ali sta je ovo ne znam. Medjutim, cak i da nekim slucajem postoji "Beogradski stil", preporuke autora ne bi bile manje naivne. Ideja da se kulturno i u svakom drugom pogledu sat moze vratiti sto-dvesta godina unazad, skoro uvek je neostvariva, a po pravilu je stetna.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 14 januar 2009 22:24
Slobodan Stamenic
"Primenjujući Hantingtonove preporuke, vratili bismo se izvornom srpskom identitetu... U pitanju su sledeće vrednosti: 1) Kruna, 2) pravoslavlje, 3) parlamentarizam, 4) ćirilično pismo, 5) beogradski stil u književnosti i umetnosti."

Redosled je pogresan.
Na prvom mestu treba da bude Pravoslavlje. Na drugom Cirilicno pismo. Pa tek onda sve ostalo.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 15 januar 2009 03:43
barba
Živeći ovde u Americi nekoliko godina, mogu da kažem da je Hantington bio izvan pravog života u Americi dok je pisao pomenutu knjigu, ili bolje rečeno živeo je život povlašćenih Amerikanasa koji ne moraju da u tom životu budu. Siguran sam da je ga autor dobro shvatio, ali mora da zna da to nije slika Amerike, već slika kakvom bi Hantington hteo da je vidi. Priče o vrednosti, štedljivosti itd. zvuče lepo, ali nigde se ne pominje druga strana - nemilosrdno istrebljenje domorodaca, pljačka prvo najbližih suseda a potom celog sveta, ropstvo, otimanje tuđih teritorija, agresivni, napadački ratovi po celom svetu što smo i sami iskusili, ogromna beda značajnih delova stanovnistva (40-50 miliona ni danas nema zdravstveno osiguranje), da ne nabrajam dalje. Priznajem, to je jedna vrlo dobro organizovana piramida u kojoj svako za svoje mesto mora neprestano i bez milosti da se bori, i da prodaje dušu jer je svestan da se njegov opstanak zasniva na bedi drugih. Srpski ideal je zajednica slobodnih i ravnopravnih ljudi, pa iako sam video mnoge mane takvog ideala, sad kad sam video kako to ovde zapravo izgleda, kave ljude proizvodi, mogu da kažem da je taj ideal vredan borbe i svake žrtve. Zato američko iskustvo nama može biti samo opomena kuda nipošto ne smemo ići, jer drugo znači odricanje od nas samih.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 15 januar 2009 16:42
Miroslav Svirčević
Hvala na komentarima. Što se tiče prve primedbe, ne mislim da bi vaspostavljanje monarhije predstavljalo novi eksperiment, zato što je ona nezakonitoa ukinuta. Ukoliko bi srpski parlament doneo Deklaraciju o nezakonitosti komunističkog poretka 1944-2000, monarhija bi samim tim bila "vaspostavljena". Dakle ne radi se o "uspostavljanju" nego o vraćanju na prirodan red stvari. Što se tiče gospodina koji nije čuo za beogradski stil, mogu da mu kažem da su njegovi utemljivači bili Slobodan Jovanović i Bogdan Popović. Pročitajte bilo šta od ovih pisaca, i saznaćete o kakvom kulturnom duhu se radi. Pozdrav!
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 15 januar 2009 19:16
psihologija monarhije
"Hvala na komentarima. Što se tiče prve primedbe, ne mislim da bi vaspostavljanje monarhije predstavljalo novi eksperiment, zato što je ona nezakonitoa ukinuta. Ukoliko bi srpski parlament doneo Deklaraciju o nezakonitosti komunističkog poretka 1944-2000, monarhija bi samim tim bila "vaspostavljena". Dakle ne radi se o "uspostavljanju" nego o vraćanju na prirodan red stvari."

monarhija u srbiji nikako ne moze biti prirodan red stvari jer su generacije za koje je monarhija bila nesto prirodno odavno pomrle, a nasledili su ih oni za koje je prirodno da zive bez nje. sto se tice proglasavanja komunistickog poretka nezakonitim to sto vi kazete je mozda tacno u tehnicko-pravnom smislu (ne znam) ali u psiholoskom
smislu koji je najbitniji je to irelevantno. ne mozete dekretima uspostaviti osecaj kontiuiteta monarhije koji u glavama ljudi jednostavno ne postoji.
Preporuke:
0
0
7 petak, 16 januar 2009 16:42
Miroslav Svirčević
Reakcija na komentar "Psihologija monarhije" - Čini mi se da ni Vaša primedba nije dobro utemeljena. Ne možete političko uređenje države i razvoj političkih institucija da svedete na psihološki momenat. Sigurno je da i on igra ulogu ali ne ključnu. Po vašoj logici ispada da Srbi ne mogu da se oslobode komunizma zato što je većina današnjih Srba rođena u tom sistemu, te ni psihološki ne može da bude prevaziđen. Kako to da su se Srbi oslobodili otomanske vlasti kada su petsto godina bili pod njom. Postoji nešto što predstavlja kulturnu osobenost svakog naroda. I upravo je ta osobenost, negovana pok okriljem knežinske i seoske samouprave, omogućila da se Buna na dahije transformiše u pokret za nacionalno oslobođenje. Psihološko faktor postoji, ali on nije primaran i ne može biti iznad nasleđa, koje jedan narod mukotrpno stvarao. Poѕdrav
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 22 januar 2009 17:43
brm
g svirčeviću, da niste vi pseudonim Nikole Sanardžića, što reko Petar kakav beogradski govor?..lepo ste predstavili instant verziju malosrpskog nacionalizma, nastalog upravo u doba jugoslovenstva kao tome kompatibilna ideologija (Jugosloveni - jedan narod sa tri plemena - Srbima pravoslavcima, Hrvatima katolicima i Slovencima)...istorijski rezultat ove ujdurme je da se 50% Srba asimilovalo u druge narode (Dalmatinci katolici, Muslimani, pounijaćeni pravoslavci, Makedonci). Trend koji i vi očigledno propagirate se nastavlja sa Crnogorcima i Vojvođanima i nastaviće se dogod se ne vratimo izvornom srpskom nacionalnom programu - Srbi svi i svuda . Za vašu informaciju postoje i Srbi van republike Srbije, a postoje i druge srpske države osim Srbije, a postoje i drugi "govori" osim "beogradskog" a i neki Srbi (većina) govore ijekavski a ne samo Hrvati. Pozdrav sa jevrejskog i dubrovačkog Dorćola u koji su se naselili nekakvi dinarci čiji očevi nisu govorili "beogradski" govorom.
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 22 januar 2009 19:41
Miroslav Svircevic
G. BRM moje ime je Miroslav Svircevic i doktor sam politickih nauka. Zaposlen sam u Balklanoloskom instiutu SANU. Nemam nikakve veze sa Nikolom Samardzicem iako je njegov otac bio jedan od osnivaca mog instituta. Sto se tice Beogradskog stila nemam nameru da polemisem o tome. Tu Vam ja ne mogu pomoci. Pozdrav
Preporuke:
0
0
10 petak, 23 januar 2009 14:49
brm
"ja sam doktor nauka a o beogradskom govoru nema šta sa vama da polemišem"
zadovoljstvo je kad me neko tako argumentovano pobije
Preporuke:
0
0
11 petak, 23 januar 2009 21:03
Miroslav Svircevic
G. BRM,

moj prethodni komentar upucen Vama je bio cenzurisan. Zato molim moderatora ovog uglednog sajta da u celosti objavi moj odgovor, kako ne bih bio optuzen da neargumentovano odgovaram ljudima koji se ne slazu sa mnom. Ja sam napisao da ne zelim da raspravlja sa Vama o Beogradskom stilu jer nikada niste culi za njega. Nema svrhe raspravljati o necemu sto ne znate. Bilo bi dobro da se prvo upoznate s tim fenomenom pa onda da sudite. Da, na kraju sam Vam porucio da se ne razmecete svojim neznanjem. Molim moderatora da prenese ovaj odgovor u celini.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 26 januar 2009 00:24
S.V.
Iskrene pohvale autoru na tekstu, a pogotovo na isticanju ove teme, kao veoma vazne za sudbinu srpskog naroda.
Djelo g. Hantingtona je neprocjenljivo stivo, i svako dalje upoznavanje sa njim je vise nego dobrodoslo. Molim vas, nastavite...
Preporuke:
0
0
13 utorak, 27 januar 2009 17:12
brm
gde piše u mom komentaru da ja nisam čuo za beogradski govor?.. pa sam sledstveno tome neobrazovan... i neobrazovanom je jasno zašto sam ukazao na neodrživost teze da beogradski govor treba da bude jedan od "temelja" novog srpskog identiteta... sa takvim doktorima nauka nije ni čudo što ćemo završiti pod šljivom...moderatore molim da ne cenzurišu,nije ovo B92...ja lično mogu da istrpim omalovažavanja čak i od doktora nauka..nemojte da me štitite
Preporuke:
0
0
14 utorak, 27 januar 2009 18:50
Miroslav Svirčević
G. Brm,

ne radi se o beogradskom govoru! Shvatite već jednom. Radi se o Beogradskom stilu. To me upućujen za zaključak da ne znate o čemu se ovde radi. I na kraju, nisam rekao da ste neobrazovani nego da ne sudite o nečemu što ne znate. A činjenica je da su najlepše knjige na srpskom jeziku napisane beogradskim stilom. Uzmite samo S. Jovanovića pa ćete se i sami uverite. I na kraju krajeva, nemojte ovde da vređate. Ja jesam doktor nauka i imam priznanja i u inostranstvu, samo za razliku od mnogih, ja nisam estradni intelektualac nego radim svoj posao, istražujući pravno-političku istoriju Balkana. Za Vašu informaciju, doktorat će mi biti objavljen u Americi na engleskom jeziku. Takođe, držim predavanja na mnogim evropskim univerzitetima. Baš bih voleo da čujem kakve su vaše kvalifikacije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner